۰

نرخ بیکاری در شهر قم ۸.۴ درصد و روستا ۱.۸ درصد است

قم نیوز: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم گفت: نرخ بیکاری در شهر قم، ۸.۴ درصد و روستایی ۱.۸ درصد است.
نرخ بیکاری در شهر قم ۸.۴ درصد و روستا ۱.۸ درصد است
نرخ بیکاری در شهر قم ۸.۴ درصد و روستا ۱.۸ درصد است
به گزارش قم نیوز مهندس مصطفی کاویانی امروز در جلسه بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها در راستای تحقق طرح‌های توسعه مشاغل خانگی اظهار داشت: جمعیت شهر قم، 1 میلیون و 300 هزار نفر و جمعیت روستایی 60 هزار نفر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم افزود: در این میان با توجه به جمعیت پایین روستایی، به‌طورکلی نرخ بیکاری در شهر قم، 8.4 درصد و روستایی 1.8 درصد است.

 نرخ مشارکت اقتصادی بانوان در قم افزایش قابل‌توجهی دارد 
وی بیان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی بانوان در قم افزایش قابل‌توجهی دارد، هرچند به دلیل مهاجرپذیری در قم، درمجموع میزان اشتغال بانوان کمتر است.

کاویانی عنوان کرد: نرخ مشارکت مردان تا پایان پاییز 38 درصد برآورد شده که 16.6 درصد در کشاورزی و 35.3 درصد در صنعت و 48.1 درصد در خدمات و درمجموع 87.1 درصد در بخش خصوصی و 12.9 درصد در عمومی است.

وی خاطرنشان کرد: میزان مشارکت در بانوان 18.9 درصد شامل 17.1 درصد در بخش کشاورزی و 28.9 در صنعت و 5.9 در خدمات است، ضمن اینکه نرخ بیکاری در بانوان نیز 15.9 درصد است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم گفت: تعریف جوان درگذشته از سن 15 تا 24 شامل می‌شد که 18 تا 35 تغییر کرده و میزان مشارکت جوانان در اشتغال کشور 41.4 دهم درصد است.

وی افزود: در این تعریف جدید نرخ بیکاری در کشور در آقایان 13.6 درصد و در بانوان 28.7 درصد است در جمعیت جوان قم نرخ بیکاری در آقایان 11.5 درصد و در بانوان 18.9 درصد و درمجموع نرخ بیکاری در قم از میانگین کشور کمتر است.

 وضعیت اشتغال بانوان در قم بهبودیافته است 
کاویانی تصریح کرد: وضعیت اشتغال بانوان در قم بهبودیافته است اما بیشتریم افراد بیکار در بانوان در سطح کارشناسی است و نرخ 25 درصدی بیکاری در بانوان دارای لیسانس در قم دیده می‌شود.

وی بیان کرد: بیکاری در آقایان دارای کارشناسی در قم کمتر است چراکه برای تأمین معاش به هر شغلی با هر میزان حقوق رضایت می‌دهند، همچنین در علوم تجربی و ریاضی کمترین میزان بیکاری داریم ولی در لیسانس علوم انسانی بیشترین بیکاری وجود دارد و 4 هزار و 737 لیسانس بیکار و 1 هزار و 911 فوق‌لیسانس بیکار داریم.

  دغدغه‌مهم کارفرمایان شهرک‌های صنعتی قم عدم رغبت افراد دیپلم به اشتغال در کارخانه‌ها است 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم عنوان کرد: یکی از دغدغه‌های مهم کارفرمایان در شهرک‌های صنعتی قم، عدم رغبت افراد دارای دیپلم و فوق‌دیپلم به اشتغال در کارخانه‌ها است.

وی در ادامه پیرامون عملکرد بانک‌ها اظهار داشت: از 5 هزار و 126 پرونده در سال جاری 9 هزار و 236 اشتغال با دریافت تسهیلات ایجاد شد.

کاویانی افزود: دراین‌باره 113 میلیارد و 881 میلیون پرونده در بانک تشکیل و 80 میلیارد و 760 میلیون تومان پرداخت شد که شامل 71 درصد است.

وی تصریح کرد: درمجموع جهاد کشاورزی 79 درصد و فنی حرفه‌ای 98 درصد و بهزیستی 96 درصد و تعاون 78 درصد و صمت 92 درصد و فناوری 87 درصد و ارشاد 52 درصد و میراث فرهنگی 50 درصد و ورزش و جوانان 24 درصد جهت اشتغال جذب داشته‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم بیان کرد: استقبال سرپرست خانوار به‌ویژه بانوان از تسهیلات اشتغال بیشتر است.

وی عنوان کرد: گذراندن دوره فنی حرفه‌ای، لازمه حضور فارغ‌التحصیلان در عرصه اشتغال در رشته‌های مهارتی و فنی است و باید دراین‌باره تمهیداتی اندیشیده شود.

کاویانی در مورد مشاغل خانگی نیز خاطرنشان کرد: در بانک رفاه 2 و نیم میلیارد تومان اعتبار جهت مشاغل خانگی برای 289 نفر داشتیم که درنهایت مبلغ 5 میلیارد تومان برای 688 نفر اشتغال پرداخت شد که با اولویت‌بندی در مشاغل و به‌ویژه برای زنان سرپرست خانوار رتبه نخست را در پرداخت تسهیلات به دست آوردیم.

انتهای پیام/ 106
يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۲
کد مطلب: 95178
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *