۰

شب به یاد ماندنی در فضای مجازی ایران / دو وزیر دولت در کلاب هاوس با مردم گفتگو کردند

قم نیوز: در پدیده‌ای نادر و به یاد ماندنی در فضای مجازی ایران، دو وزیر دولت روحانی در یکی از اتاق های شبکه تازه تاسیس کلاب هاوس حاضر شدند و با خبرنگارن و فعالان اجتماعی و کارشناسان سیاست خارجی به گفتگو نشستند.
شب به یاد ماندنی در فضای مجازی ایران / دو وزیر دولت در کلاب هاوس با مردم گفتگو کردند
شب به یاد ماندنی در فضای مجازی ایران / دو وزیر دولت در کلاب هاوس با مردم گفتگو کردند
به گزارش قم نیوز در حالی که دولت از برخی از تریبون‌های رسمی مانند صدا و سیما محروم است و از طرف دیگر آماج حملاتی در برخی از تولیدات این رسانه است، در واپسین ساعات 11 فروردین، محمد جواد ظریف و محمد جواد آذری جهرمی از فضای مجازی استفاده کردند تا مستقیما با فعالان فضای مجازی، خبرنگاران، کارشناسان سیاست خارجی و افراد اثرگذار گفتگو کنند.

این فرصت با تشکیل یک اتاق در شبکه اجتماعی تازه تاسیس کلاب هاوس توسط فرید مدرسی از روزنامه نگاران اصلاح طلب ایجاد شد و کاربران فضای مجازی با پیوستن به این اتاق، رکورد شرکت در یک بحث زنده را در این شبکه اجتماعی زدند.

مدرسی در کلاب هاوس اتاقی را با نام «ناگفته تفاهم نامه ایران و چین در گفت و گوی سخنگوی وزارت امور خارجه» با حضور سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایجاد کرد و تعدادی از فعالان فضای مجازی و خبرنگاران را برای گفتگو درباره این بحث چالش برانگیز فراخواند.

در اثنای گفتگو محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برای گفتگوی کوتاهی وارد این اتاق شد اما حضور وی طولانی شد و بیش از دو ساعت به سوالات پاسخ داد.

در اثنای این گفتگو محمد جواد آذری نیز به این روم کلاب هاوس پیوست که البته بیشر زمان را به شنیدن سخنان ظریف و دیگر حاضران گذراند. افراد مختلفی در مدت حضور وزیر امور خارجه با نگرش‌های مختلف سیاسی در این اتاق حاضر شدند و سوالات مختلفی را پرسیدند. 

ظریف در صحبت‌های خود گلایه شدید خود را از سریال گاندو بیان کرد و گفت تمام اتهامات و سخنان مطرح شدن در آن کذب است و نباید چنین حملاتی به وزارت خارجه انجام شود. وی همچنین احتمال کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری 1400 را کاملا تکذیب کرد.

آذری جهرمی نیز در سخنان کوتاهی درباره فیلتر یـنگ توییتر سخن گفت و اظهار کرد: 6 وزیر امضا کردیم که توییتر از فـیلتــر در بیاید ولی اصلا در دستور قرار نگرفته است. که اشاره وی به کمیته مصادیق مجرمانه است.

سقف حاضران روم های کلاب هاوس در حال حاضر 8 هزار نفر است و این روم کلاب هاوس، بعد از حضور ظریف به این سقف رسید و گزارش‌های متعددی از عدم امکان اضافه شدن به این اتاق در فضای مجازی منتشر شد.

یکی از کاربران توییتر که پلتفرم غیر رسمی وی برای کلاب هاوس در اندروید، بیشتر مورد استفاده واقع می شود، در توییتی خبر داد که در فاصله زمانی نیم ساعت، نزدیک به 9000 نفر از طریق نسخه غیر رسمی وی آنلاین بوده اند و این تعداد، رکورد قبلی 4000 نفر مربوط به زمان فوت آزاده نامداری را شکسته است.

در جریان این گفتگوی چند ساعته، کاربران توییتر به روایت گفته‌های این جلسه پرداختند و توییتر نیز تحت تاثیر این گفتگو قرار گرفت.

کارشناسان فضای مجازی از اتفاقات امشب در کلاب هاوس که با مدیریت فرید مدرسی و همکاری دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه صورت گرفت را پدیده‌ای منحصر به فرد دانستند و از امشب به عنوان شبی به یاد ماندنی در فضای مجازی ایران یاد کردند.

خلاصه‌ای غیر رسمی از سخنان ظریف را در زیر بخوانید:

وزیر امور خارجه در گفتگو در فضای مجازی در کلاب هاوس:

🔹هر کسی به هر کشوری پایگاه نظامی بدهد خلاف قانون اساسی عمل کرده و باید مجازات شود.
🔹به دلیل نزدیکی به انتخابات به این حرکت رنگ و بوی انتخاباتی داده‌اند اما سیاست خارجی ابدا ربطی به آن ندارد.
🔹هم چین می‌داند و هم ایران که روابط دو کشور انحصاری نخواهد بود.
🔹چینی‌ها تا برجام منعقد نشد روابط راهبردی با ایران برقرار نکردند.
🔹همزمان که برای برجام تلاش کردیم برای رابطه با چین تلاش کردیم.
🔹چینی‌ها متن سندهای این چنینی با هیچ کشوری را منتشر نکرده‌اند و در مذاکره با وزارت خارجه چین هستیم که [احتمالا] منتشر شود.

‏🔴ظریف در کلاب‌هاوس: ما داریم به سمت یک جهان بی‌قطب یا چند قطبی می‌رویم.

🔺 چینی‌ها هم تا زمانی که برجام متعقد نشد برای توافق با ایران پیشگام نشدند.

🔺 بعد از برجام چین احساس کرد شرایط توافق محیا شده است.

🔺 حتی روسیه هم تا زمانی که برجام منعقد نشد موشک به ما نفروخت.

🔺 هم چین می‌داند و هم ما که رابطه ما با چین یک رابطه انحصاری نیست.

🔺 سیاست خارجی ما ارتباطی با انتخابات ندارد.

🔺 آخرین موضع من درباره کاندیداتوری‌ام فرقی با اولین موضعم نکرده است. بنده نامزد نیستم. 

🔺 اگر دوستان گاندوساز اجازه بدهند، کار فعلی‌ام را انجام می‌دهم.

‏🔴وزیر امورخارجه: امکان یک حرکت جامع نه فقط با چین بلکه با اروپا و آمریکا در چارچوب برجام وجود دارد. جهان آینده تصویر مشخصی ندارد باید انتخاب‌های خود را متنوع کنیم و زمینه را برای استفاده از همه گزینه‌ها مهیا کنیم.

🔺 ما تنها در چارچوب یک روابط جامع با همه جهان می‌توانیم روابط معقول داشته باشیم.

🔺امیدوارم در این شرایط حساس نزدیک به انتخابات که فضای داخلی ما ملتهب است و هر حرکتی را رنگ و بوی انتخابات می‌دهند ان‌شالله در چارچوب منافع ملی حرکت کنیم. این سند می‌تواند به روابط ما با چین و با همه دنیا کمک کند.

🔺 هر توافقی دو طرف دارد و قاعده توافق این است که هر طرفی نظراتش را می‌دهد و به یک نقطه میانی می‌رسید.

🔺 نظر ما این بود که عمومی منتشر شود، برخی از این بی‌اعتمادی را گاندوها ایجاد می‌کنند.

🔺 مردم حق دارند نگران باشند ولی تا حالا قراردادهای چین برای هیچ کشوری منتشر نشده است من سعی می‌کنم این رسم را عوض کنم اما رسم آنها این بوده است.

🔺 در مورد احتمال شکایت از گاندو سازان: اجازه دهید، ما به اندازه کافی گرفتاری داریم که وارد کاری که می‌دانیم نتیجه ندارد، نشویم.

‏🔴ظریف در کلاب هاوس: روسیه تا پیش از انعقاد برجام هیج دعوتی از سردار سلیمانی نکرده بود

🔻نخستین دعوت روسیه از شهید سلیمانی مربوط به مردادماه ۱۳۹۴ یعنی چند روز پس از انعقاد برجام بود.

🔻همین الان هم مشکلاتی که درباره FATF داریم مانع همکاری ما با روسیه و چین می شود

🔻حتی اگر‌ نگاه به شرق داشته باشیم تحریم و FATF مانع هستند.

🔻نگاه به شرق زمانی که خود چین نگاهش به غرب است معنا ندارد.


انتهای پیام / 105
پنجشنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۱۰
کد مطلب: 95669
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *