۰

لندن: کمیته تحریم‌های شورای امنیت آزمایش موشکی ایران را بررسی کند

قم نیوز: قم نگار: نماینده انگلیس در سازمان ملل از کمیته تحریم‌های ایران در شورای امنیت خواست آزمایش موشک دوربرد «عماد» را بررسی کند.
لندن: کمیته تحریم‌های شورای امنیت آزمایش موشکی ایران را بررسی کند
به گزارش قم نگار، نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد، دیروز (سه‌ شنبه) از کمیته تحریم‌های کشورمان در شورای امنیت این سازمان خواست آزمایش موشک «عماد» توسط این کشور را مورد بررسی قرار دهد.

 «ماتیو ری‌کرافت» که در نیویورک در جمع خبرنگاران صحبت می کرد با بیان اینکه «معماری فعلی (تحریم‌ها) هنوز پابرجاست»، از این کمیته خواست آزمایش موشکی ایران را مورد بررسی قرار دهد.

موشک دوربرد «عماد»، که نسل جدید موشک‌های بالستیک ساخت وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران است روز یکشنبه با موفقیت آزمایش شد. «عماد» نخستین موشک دوربرد ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است.

مقام‌های آمریکایی در روزهای گذشته این اقدام ایران را ناقض قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد خوانده‌ و گفته‌اند از مجرای سازمان ملل متحد اقدام مقتضی را در ارتباط با آن انجام خواهند داد.

«مارک تونر»، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه آخرین مقام آمریکایی بود که این اظهارات را مطرح کرد. پیش از او، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گفته بود: «در صورتی که آزمایش موشکی گزارش شده ناقض هر یک از قطعنامه‌های فعلی شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد، ما اقدامات مقتضی درباره آن را در سازمان ملل انجام خواهیم داد.»

قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد که آغازگر چهارمین دور تحریم‌ها علیه ایران با طرح ادعاهای بی‌پایه درباره برنامه هسته‌ای این کشور بود سال ۲۰۱۰ به تصویب رسید.

این شورا اخیراً قطعنامه‌ای جدیدتر به شماره ۲۲۳۱ برای تأیید «برجام» به تصویب رسانده که هنوز اجرایی نشده است. قطعنامه ۲۲۳۱ تمامی قطعنامه‌های قبلی این شورا علیه ایران را لغو می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران همواره ادعای کشورهای غربی، مبنی بر وجود جنبه‌های نظامی در برنامه هسته‌ای خود را رد می‌کند.

انتهای پیام/۱۳۷
چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب: 33138
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *