۰
آیت‌الله مصباح یزدی:

بسیاری از نابسامانی‌های سیاسی و اجتماعی به دلیل عدم شناخت انقلاب اسلامی است

قم نیوز: رئیس موسسه آموزشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه یکی از علت‌های عدم موفقیت در تبیین انقلاب اسلامی در مدیریت ضعیف برخی از مسئولان است گفت: بسیاری از نابسامانی‌های سیاسی و اجتماعی ما به دلیل عدم شناخت و باور انقلاب اسلامی است.
بسیاری از نابسامانی‌های سیاسی و اجتماعی به دلیل عدم شناخت انقلاب اسلامی است
بسیاری از نابسامانی‌های سیاسی و اجتماعی به دلیل عدم شناخت انقلاب اسلامی است
به گزارش قم نیوز آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی پیش از ظهر امروز در دیدار حجت‌الاسلام قمی رئیس جدید سازمان تبلیغات اسلامی که در موسسه امام خمینی(ره) برگزار شد اظهار داشت: در ادبیات سیاسی واژه انقلاب اسلامی در همه دنیا مطرح می‌شود و از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: برای مردم ما این سوال وجود دارد که تفاوت انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب‌ها چیست، باید این موضوع تبیین شود که تفاوت جمهوری اسلامی با دیگر جمهوری‌ها چه چیزی است.

رئیس موسسه آموزشی امام خمینی(ره) تصریح کرد: مقام معظم رهبری بر تبیین انقلاب اسلامی تاکید دارند و انقلاب اسلامی به نام جمهوری اسلامی شناخته می‌شود، اگر موضوع تبیین انقلاب اسلامی روشن شود یکی از اصلی‌ترین مسائل اجتماعی مشخص می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: برخی مطرح می‌کنند که دین برای جامعه اسلامی ضرورت دارد یا خیر و اینکه چه ارتباطی با انقلاب اسلامی دارد، در محافل علمی موضوع ارتباط دین و انقلاب اسلامی مورد بحث قرار می‌گیرد و اگر پس از 40 سال نتوانیم ماهیت انقلاب اسلامی را برای جامعه اسلامی تبیین کنیم موفق نمی‌شویم.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه بسیاری از نابسامانی‌های سیاسی و اجتماعی ما به دلیل عدم شناخت و باور انقلاب اسلامی و تفاوت انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب‌ها است بیان کرد: این موضوع می‌تواند از نظر روانشناسی اجتماعی علت‌هایی داشته باشد که برخی از علت‌ها قابل گذشت است و درگیری‌های داخلی و خارجی سبب شده تا نتوانیم به تبیین انقلاب اسلامی بپردازیم.

وی با بیان اینکه جنگ و مشکلات داخلی سبب شد تا در زمینه تبیین انقلاب اسلامی به خوبی اقدام نشود گفت: حوزه علمیه تا آمد خود را بشناسد و انقلاب اسلامی را تبیین کند درگیر جنگ شد البته برخی از کم کاری‌ها نیز سبب شد تا نتوانیم به تبیین انقلاب اسلامی و تفاوت آن با دیگر انقلاب‌ها بپردازیم.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه دنیا تشنه این است که ما چه می‌گوییم و تشنه حقیقت است، بیان کرد: یکی دیگر از علت‌های عدم موفقیت در تبیین انقلاب اسلامی در مدیریت ضعیف برخی از مسئولان و عدم استفاده از وقت و کوتاهی‌ها است.

رئیس موسسه امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: جنگ با عراق پس از 8 سال تمام شد و 30 سال است که جنگ تمام شده است اما در این مدت چه اقدامی شد، متاسفانه هنوز برای برخی از حوزویان موضوع انقلاب تبیین نشده است و همچنین برای دیگر اقشار مردم و سایر دنیا کاری نشده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: اگر بخواهیم تحولی جدی ایجاد شود باید فکری نو و اندیشه‌ای جدید ایجاد شود و قدم نخست آن این است که سازمان تبلیغات اسلامی اتاق فکر ایجاد کرده و به هفکری اقدام کند.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: متاسفانه تاکنون اقدامی نشده است و به جای اینکه وزارت ارشاد و وزارت علوم این کار را انجام دهند مقام معظم رهبری این اقدام را انجام می‌دهند و از دانشجویان و جوانان دعوت می‌کنند.

وی بیان کرد: باید به جای تخریب و مقابله با یکدیگر به همفکری بپردازیم و اگر این اقدام انجام شود راه سریع‌تر به سوی کمال طی می‌شود و به سرانجام عملی می‌رسیم.

آیت‌الله مصباح یزدی خاطرنشان کرد: تحول در افکار حوزویان ایجاد شده است که این موضوع پیش از انقلاب اسلامی وجود نداشت، برای اینکه اسلام ناب و انقلاب اسلامی را معرفی و ترویج کنیم باید ابتدا اسلام را آن گونه که هست بشناسیم.

رئیس موسسه آموزشی امام خمینی(ره) با اشاره به اهمیت اخلاق در جامعه اسلامی عنوان کرد: در گذشته درس‌های اخلاق توسط آیت‌الله مشکینی و آیت‌الله احمدی میانجی وجود داشت اما امروز با توجه به افزایش تعداد طلاب درس‌های اخلاق کم شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه بصیرت اجتماعی یکی از موضوعات مهمی است که متاسفانه از آن غفلت شده است، افزود: در شناخت اسلام و فقه کم کاری‌های صورت گرفته است و باید به سرعت در این زمینه اقدام شود و اگر بی‌توجهی کنیم روزی چوب آن را می‌خوریم.

انتهای پیام/138
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۹
کد مطلب: 70281
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *