۰

آلودگی صوتی در قم توریست‌ها را فراری می‌دهد

قم نیوز: پژوهشگر قم شناسی با اشاره به شاخص‌های جذب گردشگر در قم گفت: آلودگی صدا در قم بسیار زیاد است و برای اینکه توریست جذب کنیم نیازمند آرامش هستیم چون گردشگر نیاز به محیط آرام دارد و آلودگی صوتی آنان را از قم فراری می‌دهد.
آلودگی صوتی در قم توریست‌ها را فراری می‌دهد
آلودگی صوتی در قم توریست‌ها را فراری می‌دهد
به گزارش قم نیوز سید محسن محسنی ظهر امروز در میزگرد تخصصی «آسیب‌شناسی عدم توسعه گردشگری استان» که در دفتر خبرگزاری تسنیم در قم برگزار شد، اظهار کرد: این موضوع باید موردتوجه قرارگرفته که اراده‌ای برای توسعه گردشگری در قم وجود دارد یا خیر، چراکه اگر در امر گردشگری اراده وجود داشته باشد موفقیت به دست می‌آید.

وی بیان کرد: با توجه به ماده 22 الحاقی، وزارت مسکن و شهرسازی موظف بوده زمین در اختیار معرفی‌شدگان میراث فرهنگی که دارای موافقت اصولی بوده قرار دهد و هماهنگی بین دستگاه‌های مرتبط در زمینه گردشگری یکی از شاخص‌های مدنظر است.

این پژوهشگر قم شناسی عنوان کرد: بخش خصوصی در زمینه گردشگری باید وارد بازی برد - برد شود و گردشگری در دو فضای مدرن و سنتی ایجاد می‌شود و باید مدرن سازی انجام شود و ظرفیت‌های تاریخی مورد شناسایی قرار گیرند.

محسنی با تأکید بر اهمیت معرفی و شناسایی ظرفیت‌های گردشگری استان قم گفت: قز قلعه سی یکی از عجیب‌ترین و بزرگترین قلعه‌های تاریخی در جوار مسجد مقدس جمکران بوده که قدمت آن پیش از اسلام بوده ولی توجهی به آن نمی‌شود.

وی با بیان اینکه هتل‌ها و مسافرخانه‌ها باید آموزش‌های لازم در زمینه گردشگری ببینند، گفت: رانندگان تاکسی باید ضمن آموزش متوجه باشند که چه برخوردی با گردشگران داشته باشند و فروشندگان و صاحبان مغازه‌هایی که با توریست‌ها ارتباط دارند نیز باید آموزش‌های لازم را فرابگیرند.

پژوهشگر قم شناسی با اشاره به توانایی معرفی و برندینگ نان سنگک قم به‌واسطه قدمتی طولانی در کشور گفت: قم شهر نسخه‌های خطی بوده و یکی از شهرهای مهم خاورمیانه در این زمینه است و کتابخانه‌های خصوصی و کتاب‌های دست‌دوم ارزشمندی در این شهر وجود دارد که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

محسنی خاطرنشان کرد: باید خیابان شب زنده در قم ایجاد کنیم که این اتفاق در مشهد و اصفهان افتاده است، خیابان آذر یکی از خیابان‌هایی است که می‌تواند به عنوان خیابان شب زنده موردنظر باشد.

وی با تأکید بر لزوم ورود افرادی دغدغه مند در زمینه گردشگری ابراز کرد: افرادی باید در زمینه گردشگری مشغول به فعالیت شوند که از بدنه میراث و دارای توانمندی باشند، باید به این باور برسیم که اگر زمینه‌های گردشگری را در ایران اجرا می‌کردیم به‌خوبی از تحریم عبور می‌کردیم.

پژوهشگر قم شناسی با بیان اینکه باید فرهنگی در جامعه ایجاد شود که مردم نسبت به منافع گردشگری توجه داشته باشند، ادامه داد: عبور بلوار از وسط محوطه باستانی، تخریب محوطه باستانی شادقلی خان و دخل و تصرف در تیمچه به عنوان بزرگ‌ترین طاق ضربی جهان از جمله آسیب‌هایی است که در حوزه گردشگری قم ایجاد شده است.

محسنی خاطرنشان کرد: دخل و تصرف‌های زیادی به تیمچه واردشده است، در بازار قدیمی لبنان کولرگازی را برای جلوگیری از آسیب‌ها استتار کرده بودند، ولی آثار فرهنگی در قم دچار خسارت و آسیب شدند و توجهی به این خسارت‌ها نمی‌شود.

وی با اشاره به شاخص‌های جذب گردشگر ابراز کرد: آلودگی صدا در قم بسیار زیاد است و برای اینکه توریست جذب کنیم نیازمند آرامش هستیم چون گردشگر نیاز به محیط آرام دارد و آلودگی صوتی آنان را از قم فراری می‌دهد.

پژوهشگر قم شناسی خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که می‌تواند سبب رونق میراث فرهنگی شده برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و اجتماعی در محیط‌های گردشگری است و این اقدام سبب آشنایی جامعه و معرفی این آثار می‌شود.

 انتهای پیام/ 137
چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۳
کد مطلب: 77722
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *