۰

به خطر افتادن امنیت منطقه با لغو خودمختاری کشمیر

قم نیوز: معاون امور بین الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان گفت: خودمختاری کشمیر جزو موارد قانون اساسی هند بود و القای این بند از قانون اساسی، امنیت منطقه را به هم می‌ریزد، با وجود استقرار 800 هزار سرباز هندی در کشمیر، اعتراض مردم این منطقه ادامه دارد.
به خطر افتادن امنیت منطقه با لغو خودمختاری کشمیر
به خطر افتادن امنیت منطقه با لغو خودمختاری کشمیر
به گزارش قم نیوز حجت‌الاسلام سید شفقت حسین شیرازی ظهر امروز در نشست «بررسی تحولات شبه قاره هند با تاکید بر مساله کشمیر» که در سالن جلسات خبرگزاری رسا برگزار شد با اشاره به وضعیت منطقه کشمیر اظهار کرد: این یک منطقه سرسبز است و در طول تاریخ بارها هدف حمله مستعمران قرار گرفت، مسلمانان در برابر حملات مستعمران مقاومت کردند و به همین دلیل مستعمران تلاش کردند که رسم الخط را در هند تغییر دادند و مدارس وهابیت را ایجاد کردند.

وی ادامه داد: مستعمران در هندوستان تلاش کردند که در بین مسلمانان این کشور تفرقه ایجاد کنند، در حالی که اهل سنت در هندوستان، صوفیه بودند و به شیعیان نزدیکی داشتند.

معاون امور بین‌الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان افزود: مسلمانان در زمان مبارزات برای آزادی هند از استعمار انگلیس به این نتیجه رسیدند که ممکن است حقوق آن‌ها پس از به استقلال رسیدن هند حفظ نشود، به همین دلیل حزبی به نام مسلم لیگ را ایجاد کردند و در نهایت کشور پاکستان توسط مسلمانان تاسیس شد.

شیرازی مسلمانان را حامی استقلال هند دانست و تصریح کرد: کنگره هند با وجودی که آرای مسلمانان را به دست آورد، اما پس از استقلال هند، مسلمانان این کشور را به حساب نیاورد و حقوق مسلمانان هند را رعایت نکرد.

وی ادامه داد: تاسیس دولت پاکستان با رای اکثریت مردم این کشور و نهضت مردمی بود، اما کشمیر با وجود اینکه اکثریت 90 درصدی جمعیت مسلمان را داشت، بخشی از آن در دست هند ماند، در حالی که مردم کشمیر انگیزه پیوستن به پاکستان را داشتند.

معاون امور بین الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان افزود: منطقه کشمیر یک ایالت مستقل است که قسمتی از آن در دست هند و قسمتی دیگر در دست پاکستان است، آزاد نشدن منطقه کشمیر هم جنبه ملی و هم جنبه مذهبی برای هند دارد و به دلیل مسلمانان بودن مردم منطقه کشمیر، این منطقه تاکنون آزاد نشده است.

شیرازی مسلمانان کشمیر را دارای وحدت دانست و تصریح کرد: تاکنون با وجود توطئه‌های دشمن، فتنه مذهبی در کشمیر به وجود نیامده است و مسلمانان شیعه و اهل سنت در کنار یکدیگر هستند.

وی ادامه داد: نخست وزیرکنونی هند، یک هندوی متعصب است و در زمان حکمرانی بر ایالت گجرات، هزاران مسلمان را کشت، او نخستین نخست وزیر هند است که به اسرائیل سفر کرد و روابط نزدیکی با صهیونیست‌ها دارد، سیاست او در قبال مسلمانان همچون سیاست اسرائیل است.

معاون امور بین الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان افزود: خودمختاری کشمیر جزو موارد قانون اساسی هند بود و القای این بند از قانون اساسی، امنیت منطقه را به هم می‌ریزد، با وجود استقرار 800 هزار سرباز هندی در کشمیر، اعتراض مردم این منطقه ادامه دارد و صدها هزار مسلمان کشمیری به شهادت رسیدند.

شیرازی رای گیری مردمی در منطقه کشمیر را مورد تأکید سازمان ملل دانست و تصریح کرد: با این وجود دولت هند حاضر به رای گیری مردمی برای تعیین سرنوشت کشمیر نیست.

وی ادامه داد: پاکستان از گذشته در کنار کشورهای عربی علیه صهیونیست‌ها جنگیده است، این کشور به نام اسلام تاسیس شد، ولی به دلیل نفوذ عربستان در پاکستان، این کشور از ایران دور شد، در حالی که مردم پاکستان حامی انقلاب اسلامی ایران بودند و مردم این کشور بیشترین دشمنی را با آمریکا دارند.

معاون امور بین الملل مجلس وحدت مسلمین پاکستان خاطرنشان کرد: حمایت ایران از کشمیر موجب ارتقای جایگاه ایران در پاکستان خواهد شد و این موضع گیری، محور مقاومت را قوی‌تر می‌کند.

انتهای پیام/ 137
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۳
کد مطلب: 81183
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *