۰

وضعیت کانون‌های بیماری تب برفکی در قم بهبود یافت

قم نیوز: مدیرکل دامپزشکی قم گفت: وضعیت کانون های بیماری تب برفکی نیز نسبت به سال گذشته کاهش داشت و در سه ماه امسال ۷۵۰ هزار راس انواع واکسن های دامی تزریق شده است.
وضعیت کانون‌های بیماری تب برفکی در قم بهبود یافت
وضعیت کانون‌های بیماری تب برفکی در قم بهبود یافت
به گزازش قم نیوز مهدی رفیعی محمدی افزود: در سه ماه نخست  امسال هفت هزار راس دام سنگین تست سل و بروسلولز شده و کانون های بیماری ۳۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

به گفته وی، واکسن به میزان کافی در قم تامین شده است و تمام واکسن ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می شود.

وی گفت: دراین مدت  ۷۲۰ هزار مترمربع سم پاشی جایگاه دامداری صورت گرفت که نسبت به پارسال ۷۰ درصد افزایش عملیات بوده است.

رفیعی محمدی افزود: حدود ۴۲۸ هزار مترمربع نیز اماکن دامی و واحدهایی که درگیر بیماری می شوند، ضدعفونی شد که نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰ برابر افزایش داشته است.

وی گفت: امسال ۶۶ هزار راس دام سبک و یک هزار و ۷۰۰ راس دام سنگین در قم کشتار شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۶ درصد کاهش کشتار نشان می دهد.

به گفته وی، یک هزار و ۸۰۰ مرکز عرضه فرآورده های خام دامی از جمله مرغ فروشی، رستوران و قصابی در سطح استان فعال است و در سه ماه گذشته ۲۹ تُن انواع فرآورده های فاسد دامی از این مراکز کشف و معدوم شده است.

مدیرکل دامپزشکی قم ادامه داد: حدود ۴۵ تُن نیز انواع لاشه، گوشت و آلایش غیرقابل مصرف در کشتارگاه های دام ضبط شده است.

وی با اشاره به ظرفیت تولید در دام سبک و سنگین، بیان کرد: ۲۱۵ هزار راس گوسفند داشتی مولد، ۳۵ هزار راس بز داشتی مولد، ۲۵ هزار راس گوساله اصیل پرورای، ۳۰ هزار راس گوساله بومی پرواری و ۱۹ هزار راس گاو شیری اصیل در استان قم وجود دارد.

وی افزود: ۶۰ هزار راس گوساله دو رگ پرواری، ۹۰ هزار راس بره پرواری، ۲۵ هزار راس بز پرواری و سه هزار راس گاو دو رگ شیری مولد در دامداری های قم نگهداری می شود.

رفیعی با بیان این که سالانه  ۱۳۰ هزار تُن شیر تولید می شود، گفت: میزان تولید گوشت دام سبک سالانه حدود هفت هزار و ۹۱۰ تُن و میزان تولید گوشت دام سنگین نیز ۳۵ هزار و ۵۸۳ تُن می باشد.

انتهای پیام/ 110
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب: 81208
مرجع : خبرگزاری ايرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *