۰

«جلب اعتماد» مهم‌ترین روش برای همراهی مردم در اجرای عدالت است

قم نیوز: عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه همراهی مردم را مهم‌ترین روش برای اجرای عدالت در جامعه دانست.
«جلب اعتماد» مهم‌ترین روش برای همراهی مردم در اجرای عدالت است
«جلب اعتماد» مهم‌ترین روش برای همراهی مردم در اجرای عدالت است
به گزارش قم نیوز آیت‌الله رضا استادی در چهارمین همایش دیدبان عدالت و شفافیت که ظهر امروز در پژوهشکده علامه طباطبایی برگزار شد، ضمن تبریک هفته وحدت اظهار داشت: روشن بوده که هر کار خوبی انجام شود باید مورد تقدیر قرار گیرد و به‌ویژه اینکه در دین اسلام و تشیع  این نوع فعالیت‌ها خیلی خوب و لازم است.

وی با بیان اینکه رعایت نکات اخلاقی بسیار لازم است، افزود: هیچ جامعه‌ای بدون قاضی و قوه قضاییه می‌تواند کار خود را پیش ببرد؟، باید قوه قضاییه عدالت را اجرا کند و شما کمکش کنید، امام خمینی(ره) در سخنرانی‌ها سفارش بر تربیت قاضی و تدریس دروس حقوقی داشته‌اند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: در کتاب قضا، قاضی را شریک و رفیق جهنم دانسته‌اند، این نهی از ورود به این کار نیست، بلکه حساسیت و اهمیت این کار را نشان می‌دهد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: در روایت بوده که در روز قیامت قاضی می‌گوید ای‌کاش قاضی نبودم، چون کار خود را درست انجام نداده است، کسانی که به دنبال این کار مهم بوده باید دقیق در احکام باشند تا حق و ناحقی صورت نگیرد.

وی گفت: امام خمینی(ره) دوازده سال یک نهضت برگرفته‌شده از طیف‌های موافق و مخالف را اداره کرد اما چون در چارچوب خودش عمل کرده بود، گفت که هیچ‌کس  بر گردن من حقی ندارد.

آیت‌الله استادی با تأکید بر اینکه نباید آبروی افراد زیاد از حد برود، اضافه کرد: کسانی  در کشور بوده که خلافی انجام داده‌اند که در ادامه برای احقاق حق، حقوقی بیش‌ازحد آبرو از وی می‌رود و مظلوم در ادامه کار ظالم می‌شود.

وی با اشاره به لزوم اجرای احکام دقیق حقوقی، عنوان کرد: به قول حضرت امام خمینی(ره) اگر هفتاد ضربه شلاق تبدیل به هفتادویک ضربه شلاق شود، بر ظالم نیز ظلم می‌شود.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با تأکید بر اینکه نباید با اشتباهات ما کسانی که مخلص بوده در عرصه اجرایی و یا عرصه‌های دیگر کناره‌گیری کنند، اظهار داشت: باید کارها برای خدا باشد و در نمازهای جماعت، در نمازهای جمعه و در منبرها روشنگری انجام گیرد و بزرگان ما هر کار سنگین و مهمی را از یک طرف با ایجاد انگیزه و طرفی دیگر با جملاتی ما را از انجام غلط آن عمل بر حذر داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه مراقبت‌ها و اخلاص‌ها کار را مؤثر می‌کند، گفت: شفافیت و عدالت باید از گرایش‌ها به دور بوده تا برکت داشته باشد، امام صادق(ع) می‌فرماید که شما که با خدا معامله کردید و نتیجه آن را دیدید آن را ادامه دهید.

استاد حوزه علمیه با تأکید بر اهمیت جلب اعتماد مردم، ابراز کرد: از نظر روانی هر شخص و گروهی که اعتماد مردم را جلب کند کارش را ادامه می‌دهد و اگر اعتماد مردم را جلب نکند مردم آن گروه یا سازمان را دنبال نمی‌کنند، به‌عنوان‌مثال کمیته امداد امام خمینی(ره) با ایجاد اعتماد، مردم را خارج از چارچوب‌های سیاسی جذب خود کرده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: روش یارگیری نیز  مهم است، آیا فرد واقعاً اهل این کار است یا خیر؟ باید از نفوذی جلوگیری شود تا آسیبی به این حرکت نرسد.

انتهای پیام/ 137
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۰
کد مطلب: 83568
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *