۰

صدور تفکر بسیجی به خارج از مرزهای ایران / تشریح برنامه‌های هفته بسیج در قم

قم نیوز: فرمانده سپاه قم گفت: بسیج یک پدیده نوظهور است که در دفاع مقدس نقش شاخصی داشت و این تفکر به خارج از مرزهای کشور صادر شده و از آن به عنوان الگو در مقابله با ظلم بهره می‌برند.
صدور تفکر بسیجی به خارج از مرزهای ایران / تشریح برنامه‌های هفته بسیج در قم
صدور تفکر بسیجی به خارج از مرزهای ایران / تشریح برنامه‌های هفته بسیج در قم
به گزارش قم نیوز سردار سید محمد شاهچراغی در نشست خبری هفته بسیج برگزار شد، اظهار کرد: در آستانه چهلمین سالگرد تاسیس بسیج در کشور هستیم و این پدیده نوظهور بسیاری از معادلات منطقه ای و جهانی را تحت تاثیر خود قرار داد.

وی با بیان اینکه تفکر بسیجی در دفاع از کشور و انقلاب اسلامی به عنوان یک مدل و الگو برای کشورهای اسلامی تبدیل شده است، تصریح کرد: کسانی که تمایل دارند از این ویژگی انقلاب اسلامی در مقابله با ظلم استفاده کنند از این تفکر نوظهور بهره می‌گیرند.

فرمانده سپاه قم ادامه داد: پوشش، پیشانی بند، چفیه بسیجیان در برخی کشورهای منطقه الگوبرداری شده است چرا که آنها توانستند بخشی از توانمندی‌های بسیج را در حوزه جغرافیایی خودشان عملیاتی کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه تصمیم و پیام از یک منشاء الهی و از یک مرجعی که با توکل به خدا نسبت به پایه گذاری انقلاب اقدام کرد، صادر شده است، آثار این تصمیم و برکات آن در جهان باقی مانده است.

شاهچراغی با تاکید براینکه در روزهای نخست کسی گمان نمی کرد که بسیج در این اندازه بتواند موثر باشد، تصریح کرد: ما معتقدیم نقش بسیج در همه عرصه‌ها شاخص بوده و دفاع مقدس یکی از مواردی است که بسیج خوب جلوه کرده است.

فرمانده سپاه قم با اشاره به اینکه جغرافیای محل شهادت بسیجیان مورد توجه آحاد مردم ایران اسلامی بویژه جوانان و نوجوانان قرار گرفته است، عنوان کرد: گاهی اوقات در سفرهای راهیان نور شاهد حضور کسانی هستیم که از خارج کشور به این سفر می‌آیند تا ببینند این افراد چه کسانی بودند و چه اقداماتی انجام دادند و به چه دلایلی مطرح شدند.


بسیجیان خادمان جهادگر در کشور هستند

وی با تاکید براینکه خدمت رسانی در حوزه بسیج بیش از پیش جلوه می‌کند، گفت: در طول چند سال گذشته در حوادثی مانند زلزله سرپل ذهاب و سیل اواخر سال گذشته و اوایل امسال نخستین نیروهایی که برای خدمات رسانی اعزام شدند بسیجیان بودند.

سردار شاهچراغی با تاکید براینکه ورود بسیج به مناطق حادثه دیده تبلیغاتی نیست، عنوان کرد: در حادثه سیل لرستان، سازمان‌هایی  مانند کمیته امداد و هلال احمر که وظیفه ذاتی داشتند در روزهای نخست ورود کرده و بسیجیان نیز از اقشار مختلف حضور پیدا کردند و هنوز هم این حضور ادامه دارد.

وی بیان کرد: ساخت 113 واحد مسکونی روستایی که تقریبا 40 درصد آنان تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، آغاز شده و بخشی از این واحدها با کمک‌های دولتی، بخشی هم با کمک بسیجیان قم جمع آوری می‌شود که امیدواریم در آینده ای نزدیک شماری از این واحدها افتتاح شود تا مردم بتوانند در آنها ساکن شوند.

فرمانده سپاه قم ادامه داد: بسیجیان در 25 روستای استان لرستان مشغول خدمت رسانی هستند که این تنها بخشی از خدمات بسیج است. این نهاد مردمی است و کمک‌هایی هم که صورت می‌گیرد از بین خود مردم جمع آوری می‌شود.

وی تاکید کرد: هزینه‌هایی که توسط بسیج برای امدادرسانی به حادثه دیدگان صرف می شود بودجه سازمانی نیست اما باید به این نکته توجه کرد حرم حضرت معصومه (س) در 35 واحد نقش مستقیم برای کمک رسانی دارد.

سردار شاهچراغی عنوان کرد: یکی از مهمترین ویژگی‌های بسیج را می‌توان استمرار حضور و خدمات رسانی  در جامعه دانست.

وی با بیان اینکه در بسیج همه اقشار خدمات رسانی می‌کنند، گفت: اساتید سطوح عالی حوزه تا دکتر و مهندس در بسیج خدمات رسانی می‌کنند و در کنار این سطوح علمی افرادی هم هستند که بضاعت علمی ندارند ولی می‌توانند خدمات سخت افزاری خوبی ارائه کنند.

فرمانده سپاه قم اضافه کرد: یکی از شعارهای بسیج که به آن پایبند هستند، «مردم برای مردم است» و سپاه مسؤولیت سازماندهی، هماهنگی و همپوشانی و بکارگیری خدمات مردم را برای خودشان داریم.

 وی با اشاره به نقش سپاه در ایجاد امنیت در کشور تصریح کرد: در شمال غرب سپاه علی بن ابی طالب و لشکر 17 علی بن ابیطالب ماموریت دارد در بخش از این منطقه حضور داشته و بخشی از حضور در آنجا توسط بسیجیان قم انجام می‌شود.


تشریح برنامه های هفته بسیج

سردار شاه چراغی در بخش دیگری از سخنان خویش به برنامه‌های چهلمین سال تشکیل بسیج اشاره کرد و گفت: حضور در گلزار شهدا و تجدید میثاق با شهدا شروع برنامه‌های هفته بسیج است که در سراسر کشور نیز این برنامه در دستور کار است.

وی با بیان اینکه عملیات نمادین برای امنیت محلات از دیگر اقداماتی است که در این هفته صورت می‌گیرد، گفت: حضور در محلات به صورت امنیتی نیست و تنها تردد در محله‌ها است و در صورتی که موردی باشد به مجموعه‌های انتظامی و امنیتی ارجاع داده می‌شود.

فرمانده سپاه قم گفت: گشت‌های عملیاتی رضویون و نمایشگاه‌های عملکرد بسیج در سه ناحیه استان قم برپا می‌شود و اقداماتی که در استان صورت گرفته ارائه می‌شود. همچنین جشنواره جهادگران علم و فناوری نیز از دیگر برنامه‌های این هفته است که توسط بسیج علم و فناوری انجام می‌شود.

سردار شاه چراغی همچنین از برگزاری رزمایش دو روزه ای در فضای مجازی خبر داد و بیان کرد: کسانی که در این میدان فعال هستند در این رزمایش حضور دارند. این میدان بسیار حساسی است و بسیج به این عرصه توجه جدی کرده است.


برگزاری مقدمه کنگره ملی اجلاسیه 6 هزار شهید استان قم

وی با بیان اینکه عصر روز 27 آبان ماه در گلزار شهدا اجلاسیه 6 هزار شهید استان با محوریت شهدای بسیجی برگزار می‌شود، گفت: این برنامه پیش مقدمه هفته بسیج و مقدمه فعالیت فرهنگی بزرگی است که در سال 99 رقم می‌خورد و آن کنگره ملی 6 هزار شهید قم است.

فرمانده سپاه قم با بیان اینکه مقدمه کنگره ملی به صورت برنامه ریزی شده برگزار می‌شود، عنوان کرد: در این کنگره 17 کمیته در استان قم پیش بینی شده که مدیران کل دستگاه‌ها و جمعی از مسئولان مدیریت این کمیته‌ها را برعهده دارند که آثار فاخر سینما، تئاتر، کتاب و ... تولید می‌شود.

انتهای پیام/ 110
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۵
کد مطلب: 83623
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *