۰

خسارت سنگین آب‌های سطحی به تاسیسات فاضلاب شهر

قم نیوز: معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه شبکه فاضلاب شهر صرفاً جهت جمع‌آوری فاضلاب خانگی طراحی شده است، گفت: جمع‌آوری آب‌های سطحی از وظایف شرکت آب و فاضلاب نیست.
خسارت سنگین آب‌های سطحی به تاسیسات فاضلاب شهر
خسارت سنگین آب‌های سطحی به تاسیسات فاضلاب شهر
به گزارش قم نیوز مجتبی وزین افضل با بیان اینکه جمع‌آوری آب‌های سطحی جزو وظایف شرکت آب و فاضلاب نیست، اظهار داشت: نباید روان آب‌های سطحی از جمله آب باران به شبکه فاضلاب هدایت شود.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان با اشاره به پس‌زدگی فاضلاب در برخی از مناطق شهر در هنگام بارندگی‌های طولانی و شدید خاطرنشان کرد: علت اصلی آن هدایت آب‌های سطحی به منهول‌های فاضلاب به منظور کاهش آب گرفتگی معابر است.

وی تصریح کرد: در زیرگذر غدیر هم جمع‌شدن آب باران و عدم وجود تأسیسات لازم شهری برای تخلیه آن، منجر ورود این آب‌ها به شبکه فاضلاب شد و مشکلاتی را به وجود آورد.

اختلال در شبکه فاضلاب شهر با ورود آب‌های سطحی

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان نیز تاکید کرد: بر اساس مبانی و ضوابط طراحی شبکه های فاضلاب و آبهای سطحی و همچنین مبحث 16 مقررات ملی ساختمان، اولویت شبکه فاضلاب برای ایران شبکه مجزا است و شبکه فاضلاب شهر قم هم بر این مبنا طراحی و اجرا شده است.

مهندس مهدی نظرزاده خاطرنشان کرد: ورود هرگونه آب‌های سطحی باعث اختلال در کارکرد شبکه فاضلاب می‌شود و می‌تواند موجب پس‌زدگی و همچنین موجب ایجاد خسارت غیر قابل جبرانی به شبکه فاضلاب شهر و تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در بیش از 50 درصد شهر شبکه فاضلاب اجرا شده است، تصریح کرد: شبکه فاضلاب بر اساس استانداردهای معتبر ملی و بین المللی طراحی و اجرا شده است و در شرایط بهره برداری عادی هیچ مشکلی را ندارد.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان قم در پایان با اشاره به دستورالعمل نصب انشعابات فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان قم و مبحث ۱۶ نظام مهندسی ساختمان مبنی بر جداسازی آب باران از شبکه فاضلاب و حفر چاه جذبی برای آب باران گفت: باید در این زمینه برنامه ریزی لازم صورت گیرد و به ساختمان های جدید که فاقد چاه جذبی برای آب باران، پایان کار داده نشود.

انتهای پیام/ 137
سه شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب: 87052
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *