۰

رهبر انقلاب و مراجع دغدغه معیشت مردم و طلاب را دارند

قم نیوز: عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: بنده شهادت می‌دهم مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید در کنار دغدغه معیشت مردم که با گرانی‌های افسارگسیخته مواجه شده اند، دغدغه معیشت طلاب را هم داشته و به فکر آنان هستند.
رهبر انقلاب و مراجع دغدغه معیشت مردم و طلاب را دارند
رهبر انقلاب و مراجع دغدغه معیشت مردم و طلاب را دارند
به گزارش قم نیوز آیت الله سید احمد خاتمی در دیدار اعضای هیأت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب که در جامعه مدرسین برگزار شد، اظهار کرد: حفظ مجمع نمایندگان طلاب برای ما یک ارزش پاسداشتنی است؛ چراکه یادگار روزهای آخر عمر امام راحل است و ایشان این مجمع را پیشنهاد دادند تا طلاب از دام اسلام آمریکایی در امان باشند.

وی ابراز کرد: در کنار این هدف مهم امام خمینی (ره)، فعالیت‌های دیگری نیز به تدریج از سوی مجمع شکل گرفت که تا به امروز دنبال شده و باید دنبال شود؛ اما منظور امام راحل این بود که اسلام ناب در حوزه مانده و طلاب بلندگوی اسلام ناب محمدی باشند؛ بنابراین دفاع از مجمع و نگهداشتن حریم آن برای ما یک هدف راهبردی است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم خط امام و انقلاب بماند، باید تلاش کنیم مجمع نمایندگان طلاب و فضلا با شکوه و با نشاط بماند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه ارتقاء جایگاه مجمع نمایندگان طلاب، دستوری نیست، تصریح کرد: اگر شما توانستید جایگاه حقیقی نمایندگان را بالا بیاورید، مجمع نمایندگان را ارتقاء داده‌اید و باید چهره‌هایی شاخص هر شهرستان و هر استان در این مجمع حضور داشته باشند.

آیت الله خاتمی با تأکید بر اینکه باید به دنبال تقویت ذاتی مجمع نمایندگان طلاب باشید، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب درباره جامعه مدرسین ابراز داشته اند جایگاهی که جامعه مدرسین دارد، کسی به آن نداده است؛ این جایگاه ذاتی اوست؛ شخصیت‌هایی در جامعه مدرسین آمدند و جایگاه جامعه مدرسین بالا برده شد.

وی با اشاره به روایتی از امام علی علیه السلام، اظهار کرد: أمیرالمؤمنین در روایتی فرمودند: «رَحِمَ اللّه ُ امرَءً عَرَفَ قَدرَهُ وَ لَم یَتَعَدَّ طَورَهُ/ خداوند رحمت کند مردی را که قدر خویش را بشناسد و از حدّ خود درنگذرد».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه هر نهادی باید شأن و جایگاه خود را بداند و بشناسد، ابراز کرد: شورای عالی حوزه‌های علمیه هم باید مطابق با تصریح رهبر معظم انقلاب بداند که مراجع عظام تقلید، زعمای حوزه هستند؛ ما اگر می‌خواهیم دروس حوزه را شروع کنیم یا تعطیل نماییم، بدون هماهنگی نباید اعلام درس یا اعلام تعطیلی کنیم.

آیت الله خاتمی در پاسخ به نکته یکی از اعضای هیأت رئیسه مجمع نمایندگان درباره تبلیغ ماه محرم، تصریح کرد: متولی مسئله تبلیغ در حوزه‌های علمیه، دفتر تبلیغات اسلامی و معاونت تبلیغ حوزه‌های علمیه هستند و مجمع نمایندگان باید طرح‌های خوب خود را به این متولی‌ها بدهد تا به مرحله اجرا برسد.

وی به موضوع جوان‌گرایی که مورد اشاره عضو دیگر هیأت رئیسه مجمع نمایندگان بود، اشاره کرد و گفت: جوان گرایی به معنای پیرزدایی نیست؛ به معنای کنار گذاشتن صاحبان تجربه‌ها نیست؛ اگر این نکته را لحاظ نکنیم، سرمایه‌ها را از دست می‌دهیم؛ افراد پخته نباید کنار گذاشته شوند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه اظهار کرد: همه ما سوار بر یک کشتی بوده و به دنبال آن هستیم که این کشتی را به ساحل برسانیم؛ سخن از ریاست و مرئوسیت نیست و فقط باید به فکر طلاب بود.

عضو خبرگان رهبری ابراز کرد: مجمع نمایندگان طلاب برای این موضوع راه اندازی شده که طلاب احساس کنند یک پشتیبان و پناهگاه داشته و مکانی است که آرمان‌های آنان را دنبال می‌کند.

آیت الله خاتمی در ادامه به برخی انتظارات از مجمع نمایندگان طلاب اشاره کرد و گفت: یکی از انتظارات این است که درباره معیشت طلاب، طرح‌های عملیاتی ارسال کنید؛ برخی پیشنهادات وجود دارد که عملیاتی نیست.

آیت الله خاتمی ابراز کرد: بنده شهادت می‌دهم که مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید در کنار دغدغه معیشت مردم که با گرانی‌های افسارگسیخته مواجه شده اند، دغدغه معیشت طلاب را هم داشته و به فکر آنان هستند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: انتظار دیگر از مجمع نمایندگان طلاب، نظارت اخلاقی، تحصیلی و... بر طلاب است تا خروجی‌های مناسب تری داشته باشیم.

امام جمعه موقت تهران به انتظار سوم از مجمع نمایندگان طلاب اشاره و تصریح کرد: حجت شرعی ما، مواضع مقام معظم رهبری است و طلاب و فضلا باید مطابق با این مواضع قدم بردارند.

آیت الله خاتمی بیان کرد: انتظار چهارم از مجمع نمایندگان طلاب، شناسایی نفوذی‌هاست؛ امروز نفوذ، دیگر توهم نیست و باید هوشیار بود.

وی در ادامه به انتظار پنجم از مجمع نمایندگان طلاب اشاره کرد و گفت: نمایندگان طلاب باید در راستای شکوفایی استعداد طلاب تلاش کنند؛ استعداد تدریس، تبلیغ، مدیریت و... در برخی از طلاب وجود دارد که باید شناخته شده و شکوفا شود.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه اظهار کرد: انتظار ششم، بصیرت افزایی است که بسیار مهم است؛ طلبه باید بداند کجا زندگی کرده و در چه شرایطی زندگی می‌کند و او را به کجا می‌خواهند ببرند؟ و دشمنان چه برنامه ای دارند.

انتهای پیام/ 137
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۰
کد مطلب: 90061
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *