۰
استاندارقم:

قم درآستانه ورود به وضعیت قرمز کرونا قرار دارد

قم نیوز: استاندار قم با اشاره به پیش‌بینی ورود قم به جمع استان‌های دارای وضعیت قرمز کرونا از اواخر هفته آینده از مردم خواست رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند.
قم درآستانه ورود به وضعیت قرمز کرونا قرار دارد
قم درآستانه ورود به وضعیت قرمز کرونا قرار دارد
به گزارش قم نیوز بهرام سرمست در چهل و پنجمین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران قم درسالن کرامت استانداری افزود:هرمراسمی که عامل تجمع و شیوع کرونا باشد درقم ممنوع است و برگزاری  همایش‌ها نیز به صورت موردی بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه ازمردم می‌خواهم که در رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی همکاری کنند، گفت: از تمامی شهروندان عاجزانه درخواست داریم که مسائل بهداشتی را جدی بگیرند،تمام تصمیم‌ها برای حفظ سلامتی و جان آنان است.

سرمست، تاکید کرد: نظارت بر اجرای مصوبه این شورا برای برگزار نشدن تجمع‌ها به ویژه عروسی و عزا به عهده دانشگاه علوم پزشکی قم می‌باشد و نظارت و پشتیبانی اجرای این مصوبه با نیروی انتظامی، فرمانداری و دستگاه قضایی است.

وی اظهار داشت: باید همه تلاش کنند تا ورود قم به وضعیت قرمز کرونا محقق نشود و از شیوع دوباره این بیماری در استان جلوگیری گردد.

استاندار قم گفت:‌ درحال حاضر با وضعیت عادی شدن کرونا درمیان مردم مواجه هستیم که این موضوع بسیار خطرناک است.

وی با تاکید بر الزام تمام ادارات استان برای تامین ماسک و مواد بهداشتی مورد نیاز پرسنل خود افزود:حضور فیزیکی مردم در ادارات و دستگاه‌های مختلف استان باید به حداقل برسد.

وی با تاکید بر استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در استان برای اقناع افکار عمومی در راستای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: مردم تصور می‌کنند که کرونا تمام شده‌ ولی این گونه نیست و این ویروس نشان داده‌است که رفتاری غیرقابل پیش بینی دارد.

استاندار قم  با بیان اینکه رعایت مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در ابتدای شیوع کرونا در این استان بیش از ۹۰ درصد بود، گفت: میزان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم در هفته‌های اخیر کاهش یافته است و این موضوع قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر اینکه اقناع افکارعمومی توسط رسانه ها ضروری است، افزود: قم در اجرای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای پروتکل‌های بهداشتی در روزهای ابتدایی جزو استان‌های پیشتاز در کشور بود ولی در شرایط کنونی این موضوع کمتر رعایت می‌شود.

سرمست، گفت: ادامه روند ابتدایی فاصله‌گذاری اجتماعی در استان این پیش بینی وجود داشت که قم به استان‌های سفید کشور تبدیل شود ولی با عادی شدن رفتار مردم در مقابله با کرونا نه تنها این موضوع محقق نشد بلکه تعداد بیماران بستری بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان های قم افزایش یافته است که جای نگرانی دارد.

استاندار قم، با بیان اینکه تامین ماسک مورد نیاز مردم ضروری است گفت: الزام مردم برای استفاده از ماسک در حالی که توان تولید ماسک مورد نیاز آن در استان وجود نداشته باشد، منطقی نیست.

وی، الکترونیکی کردن خدمات شهری را ضروری دانست و گفت: تحقق دولت الکترونیک از جمله اهداف دولت است و همه دستگاه‌ها باید یکی از اولویت‌های آنها اجرای این طرح باشد.

استاندار قم اظهار داشت: تحقق دولت الکترونیک در گرو کار منسجم در این زمینه است و باید تمام دستگاه‌ها به صورت هماهنگ حرکت کنند که در این زمینه نقش آموزش‌های عمومی بسیار ضروری است.

وی با اشاره به ابتلای خود و اعضای خانواده اش به بیماری کرونا گفت: با ابتلا به این بیماری با تمام وجود درد بیماران را درک کرده و امروز انگیزه مضاعفی برای مبارزه با کرونا دارم.

سرمست، خدمت در شهر کریمه اهل بیت(ع) در روزهای سخت کنونی را توفیقی الهی دانست و گفت: امیدواریم از این مسائل درس گرفته و با کمک و تعامل یکدیگر این بیماری را کنترل کنیم.

 با تصویب ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران قم استفاده از ماسک در تمام مراکز سرپوشیده، ادارات و بانک‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی، سینماها ، تئاترها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه ، مساجد و مصلا الزامی اعلام شد. بر اساس این طرح، دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند به افراد فاقد ماسک خدمات ارائه ندهند.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

انتهای پیام/111
چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۵
کد مطلب: 90160
مرجع : خبرگزاری ايرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *