۰

برگزاری نخستین سالگرد علامه سید جعفر مرتضی عاملی (ره) در فضای مجازی

قم نیوز: مسؤول موسسه سیره پژوهی و اندیشه های اسلامی گفت: نخستین سالگرد علامه سیدجعفر مرتضی عاملی با حضور سخنوران عرب زبان و فارسی زبان از طریق فضای مجازی برگزار می شود.
برگزاری نخستین سالگرد علامه سید جعفر مرتضی عاملی (ره) در فضای مجازی
برگزاری نخستین سالگرد علامه سید جعفر مرتضی عاملی (ره) در فضای مجازی
به گزارش قم نیوز حجت الاسلام سید محمد مرتضی عاملی در نشست خبری که در آستانه سالگرد ارتحال علامه مرتضی عاملی برگزار شد اظهار کرد: نخستین سالگرد علامه سید جعفر مرتضی عاملی (ره) از طریق فضای مجازی در 27 ماه صفر شب رحلت نبی مکرم اسلام، برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه سالگرد علامه سید جعفر مرتضی عاملی(ره) با حضور سخنرانان فارسی زبان و عرب زبان برگزار می شود، تصریح کرد: عباس خامه یار مستشار ایران در لبنان، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه های علمیه ایران، شیخ جلال الدین الصغیر از عراق، شیخ محمدکنعان از لبنان، سید علاء موسوی از عراق، شیخ علی جابر از لبنان، سید مرتضی مرتضی از لبنان و شیخ نزار سعید از لبنان سخنرانان این مراسم هستند.

مسؤول موسسه سیره پژوهی و اندیشه های اسلامی بیان کرد: این مراسم در ZOOM 2750858949 همراه با روضه نبی مکرم اسلام برگزار می شود و از سراسر دنیا می توانند در این مراسم به صورت مجازی حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به محل دفن علامه مرتضی عاملی در لبنان تصریح کرد: این عالم ربانی سیره پژوه علاقمند بود که در مشهد ایران و یا وادی السلام عراق به خاک سپرده شود اما با توجه به اینکه براثر بیماری در بیمارستانی در لبنان بستری وفوت کرد، تصمیم گرفته شد در نزدیکی حوزه علمیه ای که در جبل العامل لبنان تاسیس کرده بود، به خاک سپرده شود.

 

علامه مرتضی عاملی (ره) یک سیره پژوه بود

حجت الاسلام مرتضی عاملی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به شخصیت علمی این علامه ادامه داد: ایشان به عنوان یک مورخ معروف است در حالی که علامه مرتضی عاملی (ره)گزاره های تاریخی را بررسی و مطالعه کرده وتاریخ را به صورت صحیح بازنویسی و در اختیار جامعه قرار داده است.

وی با اشاره به دیگر مطالعات این عالم ربانی بیان کرد: علامه سید جعفرمرتضی عاملی(ره) در طب، اخلاق و در تفسیر قرآن نیز اقدامات ارزشمندی انجام داده که ناشناخته باقی مانده است.

مسؤول موسسه سیره پژوهی و اندیشه های اسلامی ادامه داد: کتب تالیفی علامه مرتضی عاملی به زبان عربی تالیف شده است اما ضرورت دارد که به زبان های فارسی، انگلیسی و اردو نیز ترجمه شود.

وی اضافه کرد: در طول سال های گذشته ترجمه هایی که انجام شد نتوانست حق مطلب را ادا کند، به همین دلیل این موسسه نسبت به ترجمه صحیح آثار علامه اهتمام جدی دارد.

مسؤول موسسه سیره پژوهی و اندیشه های اسلامی اضافه کرد: آثار علامه مرتضی عاملی (ره) شامل 115 عنوان کتاب در 280 جلد است.

وی با اشاره به اینکه پس از رحلت علامه مرتضی عاملی (ره) راه او متوقف نشد، تصریح کرد: این موسسه به عنوان یک موسسه سیره پژوهی به کار خود ادامه داد و در طول یکسال گذشته برنامه‌هایی را به عنوان چشم انداز تدوین کرده است که شامل ترجمه و تصیح متون سیره پژوهی، جمع آوری اسناد مرتبط با زندگی علامه (ره) و رابطه آن با جمهوری اسلامی، حزب الله و جنبش های بین المللی، تلخیص آثار علامه (ره) و تدوین اسناد علمی علامه (ره) و والد ایشان از جمله چشم اندازهای این موسسه است.

انتهای پیام/ 137
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۲
کد مطلب: 91963
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *