۰

دیپلماسی اقتصادی اتاق بازرگانی قم نباید نمادین باشد

قم نیوز: استاندار قم گفت: دیپلماسی اقتصادی اتاق بازرگانی قم در بخش خواهرخواندگی و معین شهرها در حد تشریفات و نمادین باقی نماند.
دیپلماسی اقتصادی اتاق بازرگانی قم نباید نمادین باشد/ لزوم پیگیری مزایای مناطق آزاد برای مناطق اقتصادی استان
دیپلماسی اقتصادی اتاق بازرگانی قم نباید نمادین باشد/ لزوم پیگیری مزایای مناطق آزاد برای مناطق اقتصادی استان
به گزارش قم نيوز بهرام سرمست امروز در سی‌وهشتمین جلسه شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت در سالن کرامت استانداری اظهار داشت: معمولاً در عرف دیپلماسی اقتصادی بر اساس فلسفه‌ای شکل‌گرفته و می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

وی با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی اتاق بازرگانی قم چه در بخش خواهرخواندگی و معین شهرها در حد تشریفات و نمادین باقی نماند تصریح کرد: گاهی موضوعاتی چون خواهرخواندگی یا بحث معین اتاق بازرگانی را مطرح کرده‌اند اما خروجی و نتیجه مناسب را نداشته‌ایم و عملاً به حرکاتی تشریفاتی تبدیل می‌شود، ما به معیارهایی مناسب و مکمل نیاز داریم و باید از تجربیات دیگر استان‌ها بهره بگیریم.

استاندار قم عنوان کرد: درباره مسائل مربوط به راه‌اندازی شهرک آی‌سی‌تی باید اقدامات به‌صورت گزارشی کامل ارائه شود و بتوانیم این مشکلات را به‌صورت کارشناسی پیگیری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: موضوع انتخاب صادرکننده و نمونه از مسائل مهم و تشویقی است و موقعیت برتری را برای استان رقم می‌زند و با اجرای آن موافق هستیم، چرا که صادرکنندگان باید در جایی دیده شوند و برای تلاش آن‌ها در رفع گره‌های اقتصادی ارزش زیادی قائل باشیم.

سرمست با تأکید بر اینکه دراین‌باره نیاز به شیوه‌نامه‌ای متناسب با طرح وجود دارد و در حد پیشنهاد چکش‌کاری نشده باقی نماند تا بتوانیم در قبال صادرکنندگان موفق وظایف خود را به‌خوبی انجام دهیم، گفت: موضوع منطقه ویژه در توسعه اقتصادی جایگاه مهمی دارد، در حال حاضر کانون خاص مناطق آزاد مشخص است و پسوندی برای مناطق ویژه هم وجود دارد، اما باید در عمل نیز برخی از قوانین در مورد مناطق ویژه اقتصادی اعمال شود.

وی یادآور شد: پیگیر همان مزیت‌های مناطق آزاد برای مناطق ویژه اقتصادی هستیم و باید دراین‌باره قانون جاری شود و همه فرصت‌ها و مزیت‌های آزاد برای مناطق ویژه در نظر گرفته شود، در کنار پیشنهاد از سوی اتاق بازرگانی تا رسیدن به این موقعیت باید تلاش جدی کرد.

استاندار قم اضافه کرد: یکی از مطالبات در نظر گرفتن ارز واردات در قبال صادرات است که بخشی از آن در سطح کلان قابل بررسی است و در حال حاضر تا 50 درصد تحقق‌یافته است و امیدواریم بتوانیم تا 100 درصد این مطالبات صادرکنندگان و واردکنندگان را تحقق بخشیم.

انتهای پیام/ 137
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۵
کد مطلب: 92135
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *