۰

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اقتصاد قم را شکوفا می‌کند

قم نیوز: رئیس اتاق بازرگانی قم گفت: حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی به شکوفایی اقتصادی قم کمک کرده و زیرساخت های افزایش ماندگاری زائران و رونق اقتصادی را فراهم خواهد کرد.
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اقتصاد قم را شکوفا می‌کند
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اقتصاد قم را شکوفا می‌کند
به گزارش قم نیوز ابوالفضل خاکی در نشست هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و هیئت مدیره شرکت نمایشگاه بین المللی استان با شهردار قم، افزود: شهرداری در خصوص مسیر حرم تا حرم تلاش‌های خوبی در احداث پروژه‌های عمرانی و کلان دارد که ظرفیت بسیار ارزشمندی در جذب سرمایه گذار است.

رئیس اتاق بازرگانی استان قم تصریح کرد:  برخی از پروژه ها از سرعت لازم در روند اجرا برخوردار نیست که در این راستا ظرفیت های مهمی در سطح شهر وجود دارد و مدیریت شهری با سرعت بخشی به اجرای پروژه‌ها می تواند زمینه ساز جذب سرمایه گذاران علاقه‌مند از کشورهای مختلف شود.

وی تصریح کرد: این سرمایه گذاران می توانند شکوفایی بزرگ اقتصادی در قم ایجاد و در جهت هتل‌سازی و احداث مجامع فرهنگی و گردشگری، ظرفیت های خوبی را برای گردشگران و زائران فراهم کنند.

خاکی بیان کرد: در حال حاضر ماندگاری زائران در قم به صورت میانگین به یک روز می رسد، اما با ایجاد هتل‌های بزرگ می توانیم ماندگاری مسافران و زائران را افزایش دهیم، در این باره راهکارها و برنامه‌ریزی در جهت توسعه سرمایه گذاری در حال بررسی و ارزیابی است و انتظار می رود با همکاری و تعاملات در واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی تسریع شود.

وی ادامه داد: با توجه به این که نقش مدیریت شهری در ایجاد زیرساختهای لازم برای جذب سرمایه گذار بسیار موثر است و واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی می تواند روند ساخت و ساز در استان را تسریع بخشید.

خاکی خاطرنشان کرد: نمایشگاه نیز تکمیل کننده فضای زیبای شهری و جذب سرمایه‌گذار و گردشگر و در نتیجه توسعه اقتصادی است، در این باره زمینی در نظر گرفته شده و از سال ۸۵ پروژه اجرای نمایشگاه آغاز شده و تاکنون ۵۰ گروه از جمله اتاق اصناف، اتاق بازرگانی و اتاق تعاون و مراکز اقتصادی بزرگ در محل نمایشگاه برای ساخت مشارکت داشته اند.

وی گفت: مشکل خاصی در روند اجرای پروژه وجود ندارد، اما بخش ورودی نمایشگاه دارای مشکلاتی است و ۱۶ هکتار زمین برای آن تهیه شده که این مقدار زمین در واقع و برای نمایش توانمندی استان قم است و باید توجه بیشتری نسبت به آن صورت بگیرد.

خاکی افزود: در این مجموعه در نظر داریم با مبلمان زیبای شهری در آن فضایی را فراهم کنیم تا از نظر درختکاری و فضای سبز نیز شایسته مردم قم و زائران و گردشگران باشد و شهروندان بتوانند از این مجموعه به خوبی استفاه کنند و یا وقتی از مسیر عبور می کنند، جنبه بصری آن لذت بخش باشد.

وی بیان کرد: در این مسیر استانداری، همراهی بسیار خوبی در روند اجرای طرح داشته است که در چند ماه گذشته برای راه دسترسی مصوباتی تعیین  تا آسیبی به اتوبان نرسد و در حال حاضر نیز این راه دسترسی در دست اقدام است و تا دو ماه دیگر نیز آسفالت می شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان قم عنوان کرد: با توجه به تأمین بودجه، پروژه خوبی در حال شکل گیری است و در حال تدارک زیرساختها برای شروع فازهای بعدی توسعه ای هستیم که با تعامل و همکاری همه سازمانهای دولتی و ذیربط هرچه سریعتر این پروژه عظیم شهری به پایان برسد.

به اعتقاد وی، با توجه به اینکه تولیدکننده از ارزش افزوده تولیدات خود بودجه ای را پرداخت می کند و این بودجه در یک سال و نیم قابل توجه بوده است، از طریق این دارایی و بودجه تولیدکننده در مدیریت شهری طرح ها و پروژه های خوبی به بهره برداری رسیده است.

وی گفت: مبلمان شهری برای زیباسازی شهر مطلوب و در جذب سرمایه گذار موثر است و امروز در سطح شهر مناطق مختلفی از نظر درختکاری و مبلمان شهری مورد توجه قرار گرفته و امید است با همکاری اتاق بازرگانی در این حوزه شاهد پیشرفت روز افزون استان باشیم.

خاکی افزود: برای توسعه فضاهای مختلف استان به برنامه ریزی نیاز داریم و باید در جهت اعتلای فرهنگ عمومی و ایرانی و اسلامی در سراسر کشور تلاش کرد، توجه به ظرفیت های سرمایه گذاری سود کلانی برای مدیریت شهری دارد و مشارکت شهرداری در اجرای این طرح بسیار برای مدیریت شهری اثربخش است و امیدواریم در این باره همراهی لازم اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: محیط های اقتصادی قم، افتخاری برای قم و ارتقای جایگاه این شهر است و بیش از ۵ هزار شغل مستقل می توان ایجاد کرد.

شهردار قم: سرانه فضای سبز قم به ۲۶ متر می‌رسد
شهردار قم نیز در این دیدار گفت: در مدیریت فضای سبز و گونه ها امکانات بیشتری وجود دارد و می توان به اجرای فضای سبز پرداخت و در تزئینات نیز هماهنگی لازم اتخاذ می شود.

سید مرتضی سقائیان نژاد در مورد تعداد صندلی اطراف حرم افزود: باید بررسی لازم صورت بگیرد تا در مبلمان شهری طبق استانداردها حرکت کنیم و با تامین مبلمان بیش از حد استاندارد هزینه ها به هدر نرود.

وی عنوان کرد: پارکینگ شرقی  حرم هنوز با موانعی در روند اجرا مواجه است و بحث های حقوقی وجود دارد اما مراحل پایانی خود را گذرانده و به زودی فعالیت عمرانی در آن منطقه آغاز می شود همچنین در مورد پارکینگ شرقی نیز سرمایه گذار آمادگی ساخت پارکینگ را دارد و زیرساختها فراهم است.

شهردار قم بیان کرد: پارک ولایت یک ظرفیت مهم در جذب سرمایه گذار است و در فضای خوبی در نزدیکی نمایشگاه واقع شده و امید است با تکمیل این پروژه، بسترهای خوبی در خدمت رسانی به گردشگران و جذب سرمایه گذار ایجاد شود.

سقائیان نژاد خاطرنشان کرد: در احداث مترو هزینه ها باید در جهت تکمیل طرح تامین شود و در این بخش نیز مشکلاتی وجود دارد.

وی گفت: رونق و توسعه شهر نقش مستقیی در جذب سرمایه گذار دارد، در حال حاضر بلوار پیامبر اعظم به در سال جاری رونق بیشتری خواهد گرفت و سرمایه گذاری در حال پیشرفت است سرمایه گذاری در این بخش صورت گرفته پروژه های متعددی در حال انجام است.

شهردار قم افزود: این تحولات به دلیل رغبت بخش خصوصی به سرمایه گذاری است و باید بتوانیم طرح ها را واگذار کنیم و ظرفیت ها را رشد دهیم.

وی عنوان کرد: پارک ۱۰۰ هکتاری نیز تفرج گاهی مهم در سطح کشور است و اتمام احداث باغ پرندگان و کوه خضر و شهربازی، جاذبه زیادی برای سرمایه گذاری و گردشگران دارد.

سقائیان نژاد بیان کرد: سرانه فضای سبز قم در حال افزایش است و در پایان ۱۴۰۴ باید به ۲۶ متر برسد البته تمهیدات لازم برای آب و پساب آن لحاظ شده است.

وی تاکید کرد: تاثیرات هر خیابان و پروژه در کسب و کار تعیین کننده است ما باید با بازرگانی هماهنگ باشیم چون می توانیم در رونق اقتصادی تاثیرگذار باشیم و سرمایه گذاران نیز در برند سازی و رونق اقتصادی تاثیر دارند، هر چه منابع جذب شود هنوز جای توسعه دارد و ما نیاز به برنامه های دراز مدت داریم.


انتهای پیام / 106
پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب: 100307
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *