۱

رکورد تولید پسته در قم شکسته شد

قم نیوز: رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به شکسته شدن رکورد تولید پسته در قم گفت: در حال حاضر 14 هکتار زمین زیر کشت پسته در استان وجود دارد که ازاین مقدار 7 هزار و 500 هکتار باغ بارور است.
رکورد تولید پسته در قم شکسته شد
رکورد تولید پسته در قم شکسته شد
به گزارش قم نیوز محمدرضا حاجی‌رضا رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در مراسم شکرانه برداشت پسته در قم که ظهر امروز با حضور باغداران و مسئولین برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: باغداران پسته در قم در سال‌های اخیر توانسته‌اند فرآیند کشت محصول خود را از طریق روش‌های علمی افزایش دهند.

وی افزود: درحال حاضر ۱۴ هزار هکتار باغ پسته در قم وجود دارد که ۷هزار و ۵۰۰ هکتار آن بارور است و یک‌هزار و ۶۰۰ نفر از کشاورزان قمی در زمینه تولید این محصول فعالیت می‌کنند، موضوع سلامت محصول باید مورد توجه کشاورزان باشد و در این رابطه باید بتوانیم با رعایت استانداردهای تعیین شده در بازارهای بین‌المللی حضور موفق داشته باشیم.

حاجی‌رضا گفت: استان قم با همت پسته‌کاران توانسته رتبه خوبی در کشور داشته‌ باشد، اکنون در استان قم علاوه بر موفقیت‌های کسب شده در زمینه تولید پسته، بسترهای لازم برای فرآوری این محصول در بالاترین سطح کیفی نیز فراهم شده‌است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم عنوان کرد: امروز در مزرعه‌ای ۲۰۰ هکتاری حضور پیدا کرده‌ایم، که از هر هکتار ۱۳ تن پسته برداشت می‌شود.

*باغات پسته قم جوان هستند

محمدعلی سلامی معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم در حاشیه این جلسه بیان کرد: استان قم رتبه هفتم سطح زیر کشت پسته در بین استان‌های کشور را به خود اختصاص داده است؛ در نظر داشته باشید که باغات پسته قم جوان هستند و معمولا درختان سن ۲۰ الی ۲۵ سال دارند ولی با این اوصاف در بخش تولید پسته استان شاخص محسوب می‌شویم.


وی افزود: در گذشته استان قم موفق شد رکورد تولید پسته در کشور را بشکند و امسال هم با حضور باغ‌داران زحمت‌کش رکورد تولید پسته در کشور را شکست، درسال‌های آتی پیش‌بینی می‌کنیم که تولیدات پسته در قم افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم در پایان گفت: پسته‌کاران قمی توانسته‌اند در این سال‌ها با استفاده از روش‌های نوین و علمی کیفیت و کمیت تولیدات خود را افزایش دهند و این باعث اتفاقات خوب در بخش کشاورزی استان است.

*از کشاورزان و باغداران حمایت بیشتری شود

سید محمد حسینی از پسته‌کاران استان قم در مراسم شکرانه‌ای که امروز برگزار شد؛ طی سخنانی گفت: تولیدات کشاورزی دیگر به روش‌های قدیمی ممکن نیست و باعث می‌شود آب زیادی هدر برود؛ کشاورزان باید از ظرفیت متخصصین کشاورزی استفاده کنند تا تولیدات خود را به بالاترین کیفیت برسانند.

وی افزود: جهاد کشاورزی استان قم در این مدت حمایت خوبی از ما کرده است اما توقع می‌رود برای افزایش تولیدات حمایت‌های بیشتری از کشاورزان شود؛ برای مثال وقتی من برای دریافت وام به بانک مراجعه کردم با شرایط سخت برای اخذ تسهیلات مواجه شدم که این موضوع کار را برای ما کشاورزان سخت می‌کند.

مدیر گروه تولید پسته حسینی خاطرنشان کرد: کشاورزی برکت خاصی برای من داشته است؛ حدود بیش از ۱۰۰ خانوار در این ۲۰۰ هکتار مشغول به فعالیت هستند، در این چندسال اخیر من بارها شکست خوردم اما با توکل به خدا و زحمات خودم و فرزندانم توانستیم این موفقیت را کسب کنیم.

انتهای پیام/ 137
جمعه ۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: 106373
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *