قم نيوز : امیرمحمد یزدانی و حسن یزدانی در مرحله نیمه نهایی وزن ۷۰ و ۸۶ کیلوگرم پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی جهان با برتری قاطع برابر حریفانی از بلغارستان و ازبکستان به فینال راه یافتند.
ششگانه شیرشاه و جادوگر در بلگراد؛ یزدانی دست نیافتنی شد/ امیرمحمد نخستین فینالیست ایران
ششگانه شیرشاه و جادوگر در بلگراد؛ یزدانی دست نیافتنی شد/ امیرمحمد نخستین فینالیست ایران
به گزارش قم نیوز پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی سال ۲۰۲۳ جهان به عنوان نخستین مرحله از انتخابی المپیک پاریس روزهای ۲۵ تا ۲۸ شهریور ماه در بلگراد پایتخت کشور صربستان برگزار می‌شود.

این پیکارها امروز (شنبه) در اوزان ۶۱، ۷۰، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم در سالن ورزشی اشتارک آره‌نا شهر بلگراد پیگیری شد. مراحله نیمه نهایی این چهار وزن از ساعت ۱۸:۱۵ به وقت ایران آغاز شد.

در وزن ۷۰ کیلوگرم، امیرمحمد یزدانی در دور اول با نتیجه ۱۱ بر ۱ پاتریک اولنزین از لهستان را مغلوب کرد. وی در دور دوم با نتیجه ۶ بر صفر ماگومد خانیف از جمهوری آذربایجان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این دیدار ارنظر آکماتالیف دارنده مدال نقره و برنز جهان از قرقیزستان را با نتیجه ۱۰ بر صفر از پیش رو برداشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

یزدانی در این مرحله به مصاف رمضان رمضان‌اف کشتی‌گیر روسی‌الاصل و دارنده مدال نقره اروپا از بلغارستان رفت و با ارائه یک کشتی جسورانه و با برنامه حریف خود را با نتیجه ۱۳ بر ۲ شکست داد و به فینال راه یافت.

یزدانی فردا در فینال این وزن باید به مصاف زین رترفورد از آمریکا برود.

در وزن ۶۱ کیلوگرم نیز ویتالی آراجائو (آمریکا) و عباس گاژی ماگمدوف (روسیه) فینالیست شدند.

در وزن ۸۶ کیلوگرم، حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۸ بر ۲ و ضربه فنی جایدن لاورنس از استرالیا را از پیش رو برداشت. وی در دور سوم با نتیجه ۱۱ بر صفر بات اردن بیامباسورین از مغلوستان را شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی رفت. وی در این مرحله مایلز ناظم امینه دارنده مدال برنز المپیک از سن مارینو را با نتیجه ۷ بر ۲ مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. یزدانی در این مرحله به مصاف جاورایل شاپیف از ازبکستان رفت و همچون مبارزه‌های قبلی خود قاطعانه و با نتیجه ۱۰ بر صفر حریف خود را شکست داد.

در آن سوی جدول نیز دیوید تیلور رقیب سنتی یزدانی نیز با ضربه فنی عظمت دولت‌بیک‌اف قزاقستانی را شکست داد تا یک بار دیگر در فینال برابر یزدانی قرار گیرد.

این ۲ دو پیش از این پنج مرتبه رودروی هم قرار گرفته‌اند که تیلور ۴ مرتبه و یزدانی یک مرتبه به پیروزی رسیده است.

تیلور در فینال جام جهانی ۲۰۱۷ کرمانشاه، جهانی سال ۲۰۱۸ مجارستان، فینال المپیک توکیو و فینال جهانی ۲۰۲۲ در بلگراد به پیروزی دست یافته و یزدانی هم در فینال ۲۰۲۱ جهانی در اسلو تیلور رو شکست داد.

یزدانی با فینالیست شدن در پیکارهای جهانی تعداد مدال‌های جهانی و المپیک خود را به عدد ۹ رساند. پیش از این جهان پهلوان تختی که ۷ مدال جهانی و المپیک داشت، مرد شماره یک کشتی ایران در تعداد مدال شد.

یزدانی دو مدال المپیک و ۷ مدال قهرمانی جهان را در کارنامه‌اش ثبت کرده است، مدال نقره قهرمانی جهان ۲۰۱۵ در لاس و گاس، مدال طلای قهرمانی جهان ۲۰۱۷ در پاریس، مدال برنز قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در بوداپست، مدال طلای قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در نورسلطان و مدال طلای قهرمانی جهان در ۲۰۲۱ اسلو، نقره جهانی ۲۰۲۲ بلگراد ۶ مدال جهانی یزدانی تا قبل از مسابقات قهرمانی جهان در صربستان است.

طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو و نقره المپیک ۲۰۲۰ توکیو هم دو مدال المپیک حسن یزدانی است تا در کنار ۶ مدال جهانی، او با ۸ مدال پرافتخارترین کشتی گیر کشورمان شود.

انتهای پیام / 113 
https://qomnews.ir/vdcgqy9qqak9zu4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما